Usługi biur wirtualnych są od wielu lat znane w krajach Europy Zachodniej, jednak w Polsce pojawiły się dopiero niedawno. Szybko zdobywają przy tym popularność oraz uznanie w oczach rodzimych przedsiębiorców. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy?
Kto korzysta z wirtualnych biur?
Wśród podmiotów, korzystających z usług wirtualnych biur, przeważają niewielkie przedsiębiorstwa. Ich właściciele potrzebują adresu, pod którym możliwe będzie zarejestrowanie działalności, a nie zawsze mogą wykorzystać do tego celu własne mieszkanie. Skorzystanie z wirtualnego biura bywa w takiej sytuacji najrozsądniejszym rozwiązaniem.
Co ważne, firmy, świadczące usługi w tym zakresie, funkcjonują obecnie w każdym większym polskim mieście. Świetnym przykładem może być Bydgoszcz — na stronie centrumrachunkowe.bydgoszcz.pl znajdziemy ofertę wirtualnego adresu, przygotowaną przez miejscowe biuro rachunkowe. Oczywiście podobne podmioty działają też w innych ośrodkach o porównywalnej wielkości, a niekiedy również w małych miastach.
Jakie usługi oferują wirtualne biura?
Standardowa oferta wirtualnego biura obejmuje wynajęcie adresu wraz z usługami, związanymi z jego funkcjonowaniem, np. obsługą korespondencji (jest ona najczęściej skanowana i przesyłana na wskazany e-mail). W praktyce właściciel firmy nie musi więc nigdy być obecny w lokalu, w którym zarejestrowano jego działalność gospodarczą. Często udostępniane są też miejsca, w których można spotkać się z kontrahentami — świetną ilustracją takiego stanu rzeczy może być wspomniana już firma, która oferuje wynajem sali konferencyjnej w Bydgoszczy, usługi biura wirtualnego i obsługę rachunkową. Przedsiębiorstwa z tej branży proponują też niekiedy klientom odbieranie ich maili i telefonów.
Dlaczego warto skorzystać z usług wirtualnego biura?
Najważniejszym powodem, dla którego niewielkie przedsiębiorstwa decydują się na korzystanie z usług wirtualnego biura, jest wspomniana już możliwość rejestracji działalności gospodarczej poza miejscem zamieszkania. Ponadto rozwiązanie takie pozwala na:
- posługiwanie się w oficjalnych dokumentach prestiżowym adresem;
- scedowanie na zewnętrzny podmiot podstawowych czynności, związanych z obsługą firmy;
- redukcję kosztów — korzystanie z wirtualnego biura jest znacznie tańsze od wynajęcia nieruchomości.
Warto zauważyć, że usługi tego typu są też zwykle skalowalne, mogą więc być z łatwością dopasowane do rzeczywistych potrzeb przedsiębiorcy.
Ile kosztują usługi wirtualnego biura?
Odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest łatwa — ceny usług przedsiębiorstw, działających w tej branży, uzależnione są od wielu czynników. Do najważniejszych należą:
- lokalizacja — co oczywiste, ceny usług wirtualnego adresu w najlepszych dzielnicach stolicy będą zasadniczo różnić się od tych, z którymi spotkamy się w mniejszych miastach;
- zakres świadczonych usług:
- okres, na jaki zostanie podpisana umowa.
W praktyce najczęstszy zakres cen za usługi tego typu wynosi w Warszawie od 150 do 200 zł za miesiąc. W mniejszych miastach — takich jak wspomniana Bydgoszcz — należy liczyć się z kosztem rzędu kilkudziesięciu złotych (również w skali miesiąca).