Podróże lotnicze, zarówno w celach prywatnych, jak również zawodowych, cieszą się ogromną popularnością wśród szerokiego grona ludzi.

Nic w tym dziwnego, ponieważ korzystając z usług linii lotniczych można w krótkim czasie pokonywać dalekie, a nawet międzynarodowe dystanse. Czasami może jednak dojść do całkowitego odwołania lotu. Jeśli dany lot został odwołany, to przede wszystkim należy skontaktować się z linią lotniczą, która dokonała odwołania, aby uzyskać informacje na temat przyczyn odwołania oraz oferowanych przez nią opcji. W niektórych przypadkach linie lotnicze mogą zaoferować alternatywny lot lub zwrot kosztów zakupionego biletu.

Odszkodowanie za odwołany lot – jak je uzyskać?

Odwołany lot – co warto wiedzieć na ten temat?

Osoby, które nie są zadowolone z przedstawionej z oferty linii lotniczej lub nie uzyskały żadnej oferty, mają prawo do ubiegania się o odszkodowanie. W takim przypadku można skorzystać z usług specjalistycznych firm, które zajmują się odzyskiwaniem odszkodowań za odwołane loty. Firmy te często oferują pomoc w uzyskaniu odszkodowania w zamian za prowizję od odzyskanego odszkodowania. Dodatkowo warto wiedzieć, że w Unii Europejskiej pasażerowie lotów mają prawo do odszkodowania w przypadku odwołania lotu, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 261/2004 z dnia 11 lutego 2004 r.

Aby ubiegać się o odszkodowanie, muszą być spełnione określone warunki. Przede wszystkim lot musiał mieć miejsce w Unii Europejskiej lub być przewożony przez europejską linię lotniczą i musiał zostać odwołany. Kolejny warunek to brak uzyskania powiadomienia o odwołaniu na 14 dni przed lotem. Następnym warunkiem jest brak alternatywnego lotu lub brak zgody na alternatywny lot oferowany przez linię lotniczą.

W przypadku spełnienia powyższych warunków można ubiegać się o odszkodowanie za odwołany lot w wysokości do 600 euro w zależności od odległości lotu. Pasażerowie mogą składać swoje roszczenia bezpośrednio do linii lotniczych lub skorzystać z pomocy organizacji konsumentów lub firm specjalizujących się w odzyskiwaniu odszkodowań.

By Prezes