Chociaż ceny paneli fotowoltaicznych spadają, w najbliższej przyszłości koszty krzemowych ogniw słonecznych będą prawdopodobnie nadal spadać, będą instalowane w dużych ilościach i więcej osób zdecyduje się na ich użycie.

W międzyczasie będą kontynuowane badania nad alternatywnymi projektami bardziej wydajnych i tańszych ogniw słonecznych. Za kilka lat prawdopodobnie zobaczymy alternatywy dla krzemu na naszych farmach słonecznych i dachach, pomagając zapewnić czyste i odnawialne źródła energii do powszechnego użytku. Te ulepszenia były i nadal będą możliwe dzięki zwiększeniu masowej produkcji ogniw słonecznych i nowych technologii, dzięki którym ogniwa będą tańsze i bardziej wydajne. W ramach podobnej taktyki naukowcy zajmujący się materiałami zaprojektowali powłoki przeciwodblaskowe, które można umieścić na przedniej części ogniw słonecznych, aby zapobiec odbijaniu użytecznego światła z powrotem w przestrzeń. W ten sposób można energię lepiej wykorzystać i w większych ilościach. Aby ulepszyć obecne ogniwa słoneczne, panele musiałyby być w stanie wychwycić więcej światła, wydajniej przekształcać energię świetlną w energię elektryczną i być tańsze w budowie niż obecne projekty fotowoltaiczne. Pierwsza opcja, czyli dodanie sprzętu, który pozwala ogniwom słonecznym przechwytywać więcej światła, w rzeczywistości nie wymaga rezygnacji z obecnych projektów ogniw słonecznych.

Instalacje fotowoltaiczne mogą być opłacalną inwestycją

Elektronikę można zainstalować z ogniwem słonecznym, które pozwala ogniwu śledzić słońce poruszające się po niebie w ciągu całego dnia.

Jeśli ogniwo słoneczne zawsze będzie skierowane w stronę słońca, zostanie uderzone o wiele więcej fotonów, niż gdyby były skierowane w stronę słońca tylko około południa. Obecnie projektowanie elektroniki, która może dokładnie i konsekwentnie śledzić położenie słońca przez kilka dziesięcioleci przy rozsądnych kosztach, jest ciągłym wyzwaniem, ale innowacje i rozwój technologii wciąż trwają. Z pewnością instalacja fotowoltaiczna 30 kw jest opłacalną inwestycją, która zwróci się w przyszłości. Alternatywą dla poruszania samego ogniwa słonecznego jest użycie luster, aby skupić światło na mniejszym, a zatem tańszym ogniwie słonecznym oraz zastosowanie materiałów odbijających światło od spodu paneli.

By Prezes