Regularne mycie okien pozwala na utrzymanie wysokiego poziomu estetyki budynku. To niezwykle istotne w biurowcach, w których czystość staje się swoistą wizytówką dla klientów. Wysokie kondygnacje wymagają jednak szczególnych rozwiązań. Podpowiadamy więc czym jest mycie alpinistyczne i dlaczego warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia.

Samodzielnie czy z pomocą – jak myć okna w biurowcach?

Powierzanie mycia okien pracownikom nie jest dobrą praktyką. Realizacja takich działań wymaga bowiem posiadania stosownych szkoleń i badań. To właśnie dlatego tak dużą popularnością cieszy się współcześnie alpinistyczne mycie okien. Usługi tego rodzaju świadczą profesjonalne firmy sprzątające. Ofertę jednej z nich znajdziesz pod adresem https://mgcleaning.pl/, należącej do wiodącej na krakowskim rynku marki. 

Korzystając z profesjonalnego wsparcia, można liczyć na wysoką efektywność działań, ale również na ich bezpieczeństwo, co powinno stanowić priorytet, zwłaszcza w przypadku wysokich biurowców, kamienic i budynków o wielu kondygnacjach.

Co tkwi u źródła popularności mycia okien metodą wspinaczkową?

Okna brudzą się niezależnie od tego, czy budynek znajduje się w centrum miasta przy ruchliwej ulicy, czy też na jego uboczu. Takie zanieczyszczenia na oknach znacząco ograniczają ilość promieni słonecznych, rozświetlających wnętrza pomieszczeń. Przywrócenie im utraconego blasku i czystości nie tylko poprawi komfort pracy, ale również wpłynie na pierwsze wrażenie klientów, odwiedzających biura. 

Jeśli chodzi o mycie alpinistyczne okien w biurowcach Kraków jest miastem, w którym zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi rośnie w bardzo szybkim tempie. Podobnie sytuacja wygląda w pozostałej części kraju, na co wpływa wzrost świadomości, dotyczącej bezpieczeństwa i efektywności tego rodzaju działań. Pracownicy zajmujący się alpinistycznym czyszczeniem okien są tutaj bowiem wyposażeni zarówno w kask i odzież ochronną, jak i liny czy szelki bezpieczeństwa, uniemożliwiające przypadkowe odpadnięcie ze ściany.

Kto może myć okna na wysokości?

Jak już zostało wspomniane, pracownicy, zajmujący się zawodowo alpinistycznym myciem okien, muszą zostać wyposażeni w odpowiednią odzież ochronną i narzędzia, niwelujące ryzyko upadku z dużej wysokości. To jednak jeszcze nie wszystkie wymogi, jakie są przed nimi stawiane. Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem, muszą oni posiadać też:

  • orzeczenie lekarskie, stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na wysokości,
  • aktualne szkolenie z zakresu BHP,
  • instruktaż stanowiskowy, pozwalający na poznanie zagrożeń, związanych z charakterem wykonywanej pracy.

Podejmując decyzję o skorzystaniu z usług alpinistycznego mycia okien warto sprawdzić, czy pracownicy wybranej firmy posiadają odpowiednie kompetencje i uprawnienia, mogąc tym samym sprawnie i bezpiecznie wykonywać powierzone im obowiązki.

Jakie zalety niesie ze sobą mycie okien metodą wspinaczkową?

Mycie okien metodą wspinaczkową niesie ze sobą wiele zalet. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim możliwość:

  • dotarcia do trudno dostępnych miejsc, również w budynkach, w których okna – z różnych względów – nie otwierają się,
  • równomiernego rozprowadzenia środków myjących na całej powierzchni,
  • swobodnego manipulowana sprzętem przy pomocy obu rąk,
  • skutecznego usunięcia zabrudzeń ze ścian, wykonanych w całości ze szklanej tafli.

Co ważne, profesjonalne firmy, oferujące mycie okien metodą wspinaczkową, posiadają nie tylko stosowny sprzęt, ale również detergenty, dzięki którym efektywność pracy wzrasta, a jej rezultaty są znacznie lepsze, niż w przypadku samodzielnego czyszczenia szklanych powierzchni.

Jak wygląda mycie okien na wysokości?

Alpinistyczne mycie okien wymagane jest w budynkach, których wysokość przekracza 60 m. Nie oznacza to jednak, że usług tych nie mogą skorzystać również właściciele mniejszych biurowców czy kamienic. Sama usługa sprowadza się do mycia przeszklonych powierzchni z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, chroniącego pracowników przed upadkiem. Proces czyszczenia rozpoczyna się tutaj od najwyższych pięter, kończąc się na najniższych kondygnacjach budynku. 

Co ważne, alpiniści przemysłowi nie wpływają na pracę osób w biurowcach, dzięki czemu mycie okien można przeprowadzić również w standardowych godzinach. Ręczne czyszczenie wpływa natomiast pozytywnie na rezultaty działań, budując pełną satysfakcję z podjętej współpracy.

By Prezes