Gazowy kocioł kondensacyjny to popularne w naszym kraju urządzenie służące do ogrzewania domów, które nie tylko wykorzystuje tanie paliwo, ale także – dzięki nowoczesnej technologii – osiąga sprawność 107 procent! Dlaczego jeszcze jest tak chętnie instalowane?

Kotły gazowe, które produkuje się współcześnie, niewiele mają wspólnego ze starymi piecami, które służyły do ogrzewania domów kilkadziesiąt czy nawet kilkanaście lat temu. Są nie tylko nowoczesnymi urządzeniami, ale posiadają też szereg czujników i zabezpieczeń oraz osiągają sprawność ponad 100 procent. Jak to możliwe?

Gazowy kocioł kondensacyjny – jak działa?

Kocioł kondensacyjny wykorzystuje w swojej pracy zjawisko kondensacji, czyli skraplania. Dzięki schłodzeniu pary wodnej do określonej temperatury pozwala na wykorzystanie ciepła utajonego i wykorzystanie pełnej, dostępnej energii – tym właśnie różni się od zwykłego, tradycyjnego pieca gazowego, w którym ciepło utajone tracone jest bezpowrotnie przez komin.

W tradycyjnych kotłach spaliny mają bardzo wysoką temperaturę (ok. 100 stopni Celsjusza) przez co zawierają w sobie dużą ilość ciepła. W przypadku kotła kondensacyjnego, który potrafi odzyskać z nich ciepło, spaliny mają często temperaturę wynoszącą zaledwie 35 stopni Celsjusza! Maksymalne odzyskanie ciepła ze spalin (czyli ich schłodzenie) pozwala uzyskać dodatkową jego ilość i efektywnie wykorzystać obniżając przy tym koszty ogrzewania.

Kupujesz kocioł gazowy? Nie kupuj kota w worku!

Przed zakupem kotła warto zapoznać się z poszczególnymi jego parametrami, które będą wpływać na jego użytkowanie. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego moc, a dokładniej mówiąc – minimalną moc, przy której zachodzi zjawisko kondensacji. Im będzie ona niższa, tym większe będą oszczędności na paliwie.

Istotna jest także sprawność kotła. Urządzenia od sprawdzonych producentów osiągają sprawność nawet 107 procent.

Niezmiernie ważna jest także jakość wykonania urządzenie i podzespołów takich jak palnik oraz wymiennik, ponieważ niwelują one do minimum straty ciepła i, jak w przypadku palnika, ograniczają zużycie gazu.

Nie mniej istotne jest bezpieczeństwo. Zabezpieczenia w postaci termiku czy czujnika temperatury pozwalają wykryć i zasygnalizować usterki.

Z kolei łatwy dostęp do serwisu i części zamiennych oraz serwisów mobilnych i stacjonarnych pozwalają nam na szybkie działanie w razie awarii.

Wybór kotłów gazowych jest spory. To jednak sprawia, że urządzenia znacząco różnią się od siebie jakością wykonania, bezpieczeństwem i czasem, w którym będą nam służyć. Decydując się na taką inwestycję warto sięgnąć po kotły sprawdzonych marek. Niezawodne kondensacyjne kotły gazowe dostępne są na https://www.defro.pl/k,82,kotly-kondensacyjne-na-gaz.html.

By Prezes